Forum www.airsoftkrosno.fora.pl Strona Główna www.airsoftkrosno.fora.pl
forum o krośnieńskim airsofcie


Bojówki BDU

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.airsoftkrosno.fora.pl Strona Główna -> Mundur i Oporządzenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
maczko




Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczepańcowa, k Krosna

 PostWysłany: Wto 17:08, 19 Maj 2009    Temat postu: Bojówki BDU Back to top

W galerii zawodzie na ostatnim piętrze można znaleźć kopie bojówek BDU 6colors (pustynna burza) za 25zł. Są tam również kamizelki za ok.40zł. Niestety nie pamiętam kamuflażu ale chyba jest tam metro, czarna, 6 colours i jeszcze tak mi się wydaje że woodland. Jest to jakiś chiński sklep.

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Broda




Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jedlicze

 PostWysłany: Śro 11:37, 20 Maj 2009    Temat postu: Back to top

Dzieki za info ,skorzystałem Wink
Sa zeczywiscie takie pustynne spodnie i takie ruskie metro (niebieskawe) Wink


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
maczko




Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczepańcowa, k Krosna

 PostWysłany: Śro 14:04, 20 Maj 2009    Temat postu: Back to top

Kamizelki oglądałeś??

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Broda




Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jedlicze

 PostWysłany: Śro 20:03, 20 Maj 2009    Temat postu: Back to top

rzuciłem okiem...ale mi jakos nie podeszły...

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
ravic
Administrator



Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

 PostWysłany: Nie 21:19, 24 Maj 2009    Temat postu: Back to top

Spodnie sa chinskie i piekielnie sztuczny material. kamizelki to kamizelki wędkarskie Wink .

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
maczko




Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczepańcowa, k Krosna

 PostWysłany: Pon 15:27, 25 Maj 2009    Temat postu: Back to top

65%poliester
35% bawełna
oryginał to chyba 60poli 40 bawełna


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Miron
Ognicho Maker



Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 121
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z lotniska(K)

 PostWysłany: Pon 18:45, 25 Maj 2009    Temat postu: Back to top

Tak jak Ravik mówi, taki skład materiałów to porażka,niezależnie od koloru na słońcu się w nich ugotujesz.Nie wspominam o rodzaju tandetnych nici użytych do szycia tych rzeczy,ani farbowaniu po pierwszym praniu.
O ile chińskie sa jeszcze w miarę trwałe to polskie podroby są najgorsze

Oryginały-wojskowe to 50/50% lub chyba 55-45% .Taki skład odpowiada za najlepszą oddychalnościa do trwałości materiału

Lepiej kupić używki na kontrakcie,ta sama cena lub troche wiekszą a jakośc/trwałość co najmniej 1o lepsza.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Miron dnia Pon 18:52, 25 Maj 2009, w całości zmieniany 2 razy
 
Zobacz profil autora
maczko




Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczepańcowa, k Krosna

 PostWysłany: Pon 20:13, 25 Maj 2009    Temat postu: Back to top

Kolor trochę po 1 praniu zszedł. A co do nici masz racje. Nawet nie jest w nich tak gorąco, jakby to powiedzieć ;jak się stoi na słońcu to tylko z wierzchu są cieple ,a noga jak od wewnątrz dotknie to nogawki to nawet zimna, tyle że rozmiary dosyć dziwne bo ja mam 190cm wzrostu i wziąłem M'ke. Sorry za składnie zdania ale pisałem w pośpiechu.

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Specnaz




Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

 PostWysłany: Czw 6:45, 28 Maj 2009    Temat postu: M 65 Back to top

Moim zdaniem jednym z najlepszych wojskowych wdzianków to amerykańskie "emki". Jeżeli zamierzamy zakupić "ORYGINALNE" wojskowe ubranie to warto się dowiedzieć co to zanczy. Każdy produkt opatrzony marką jakiejś firmy można uznać za oryginalny produkt tej firmy. W przypadku kurtki M-65 należy jednak wyjaśnić sobie pewne kwestie. Ja osobiście za kurtkę "oryginalną" uznaję kurtkę KONTRAKTOWĄ, czyli taką, która uszyta została na zamówienie armii Stanów Zjednoczonych, a więc na jej produkcję został podpisany kontrakt. Warto zaznaczyć, że wszystkie firmy musiały spełniać te same normy i rygory jakościowe i materiałowe, więc formalnie między kontraktowymi kurtkami różnych producentów nie powinno być różnic. Wybierając kurtkę należy się kierować bardziej tym, czy kurtka posiada w ogóle kontrakt, niż kto ją wyprodukował.


Kontraktorami US Army w przypadku umundurowania (nie tylko M-65, ale też innego, np. BDU) było wiele firm, z których część postaram się wymienić:
Alpha Industries, Inc. (najbardziej znana; przez niektórych uznana za kultową)
Cherokee Industries Inc.
Golden Mfg Co. Inc.
Winfield Mfg
John Ownbey Company
Isratex
Quality Apparel Mfg
Gibraltar P.R.
Menlo Industries
California Girlswear
R.L. Davis Mfg
Wynn Industries
Terry Mfg. Co. Inc.
Centre Mfg Co. Inc.
Carribean Needlepoint
DJ Manufacturing Corp.
Selma Apparel Corp.
American Apparel, Inc.
Tellico Mfg Co. Inc.
Wielu producentów, np. Alpha, Golden czy Winfield oprócz produkcji kontraktowej prowadziło również produkcję "cywilną", czyli bez kontraktu, równolegle do produkcji wojskowej. Do dziś chyba najbardziej znaną firmą prowadzącą produkcję pokontraktową jest Alpha. Pamiętać należy jednak, że mimo tego samego producenta, produkcja "cywilna" nie musiała już spełniać warunków kontraktu, więc mogła się różnić jakościowo od kontraktu. Jeśli chodzi o Alphę, to jakiś czas temu ta słynna firma przeniosła większość produkcji za granicę, jej M-65 są dziś szyte np. w Chinach czy Egipcie. Mimo to, wielu ludzi uznaje jeszcze "cywilne" kurtki tych firm za "oryginały".


Co to jest kontrakt, a co to NSN?


Te pytania pojawiają się dość często, a informacje na ten temat są dla wielu bardzo istotne jeśli chodzi o sprawdzenie źródła pochodzenia kurtki.

Numer kontraktu (Contract No.) jak sama nazwa wskazuje, to oznaczenie umowy, jaką US Army zawarło z danym producentem na produkcję określonego asortymentu odzieży. Kurtki posiadające kontrakt, są uznawane za najbardziej "kultowe". Poza tym, jak już wcześniej wspomniałem, kurtki kontraktowe musiały spełniać normy produkcyjne armii amerykańskiej, więc kontrakt stanowi tutaj niejako gwarancję jakości.
Aby nie wdawać się w szczegółowe objaśnianie symboli, warto zapamiętać, że przykładowe kontrakty kurtek M-65 to:
DSA100-75-C-1200 (sprzed 1977 r.)
DLA100-78-C-0379 (po 1977 r.)
SPO100-99-D-0303 (produkcja najnowsza)
3-literowy symbol oznacza agencję rządową, która złożyła zamówienie, zaś środkowa liczba dwucyfrowa to rok produkcji (kolejno - 1975, 1978, 1999).

Numer NSN (National Stock Number) to tak jakby numer magazynowy odzieży. Określa on produkty, które są zatwierdzone przez rząd USA do użytku. Jako ciekawostkę warto dodać, że numer NSN mogą posiadać także niekontraktowe produkty, np. Alpha na swoich kurtkach cywilnej produkcji umieszcza również numery NSN.
Numer NSN, jeśli jest autentyczny, powinien precyzyjnie określić rodzaj ubioru, jego kolor oraz rozmiar.

Numer NSN nie określa nigdy roku produkcji ani producenta. Tylko typ i cechy charakterystyczne wybranego artykułu. Przykładowy numer NSN to:
8415-782-2936 (przed 1974 r.)

8415-00-782-2936 (po 1974 .)
Aby rozszyfrować numer NSN, warto wiedzieć jedynie, że przykładowa liczba 782 oznacza kolor kurtki, 00 oznacza kraj produkcji (00 i 01 to USA), natomiast 4 ostatnie cyfry to rozmiar i typ.

Z czego jest wykonana M-65 ?


Oryginalna, kontraktowa M-65 wykonana jest z mieszanki bawełny z nylonem w proporcjach 50/50. Materiał ten od skrótu słow Nylon/Cotton zwany jest NYCO. Materiał ten ma dość wysoką gramaturę, jest dość ciężko, bardzo gesto tkany i mocny. W kurtkach produkowanych od lat 80-tych (w kamuflażu "woodland" od 1982, "desert 3 color od 1989 r.) gęstość uległa zmianie. Dlatego warto wiedzieć, że kurtki z wcześniejszych lat produkcji (60.-70.) mogą sprawiać wrażenie bardziej "pancernych" od swych następczyń.
Podszewka kurtki M-65 powinna być wykonana z cienkiej bawełnianej popeliny, lub także z mieszanki NYCO. Zdarzały się także podszewki wykonane z rip-stopu (charakterystyczna kratka).
Wszelkie odstępstwa od składu materiału zarówno warstwy zewnętrznej jak i podszewki (np. Polyester/Cotton), świadczyć powinny o tym, że kurtka nie jest kontraktowa. W kopiach bardzo często materiał zewnętrzny wykonywany jest właśnie z mieszanki 65% poliester + 35% bawełna. Zdarzają się też kopie ze 100% bawełny.

W jakich kolorach produkowano M-65?


Początkowo kurtkę M-65 produkowano w kolorze Olive Drab (OD) lub Olive Green (OG-107). Generalnie można oba kolory zakwalifikować jako gładki oliwkowy. Dzisiaj właśnie te egzemplarze, w gładkiej zieleni są najbardziej poszukiwane i, niestety, coraz mniej dostępne (mowa o kontraktach).
Jak już napisałem wcześniej, od 1982 r. wprowadzono do produkcji kurtkę w kamuflażu "woodland", a w 1989 r. w "desert 3 color".
Od niedawna dla US Army produkuje się zmodernizowane M-65 w kamuflażu pikselowym UCP. Kurtki te są nieco zmodyfikowane, m.in. nie posiadają już pagonów.
Można więc przyjąć, że kurtki M-65 w kolorach innych niż powyższe, nie są kontraktowe. Spotyka się na przykład M-65 w kamuflażu "metro" (miejski) czy też "treebark" (kora drzew). Widywano także M-ki piaskowe, czarne, białe, a nawet takie wynalazki jak M-65 w kamuflażu szwedzkim, w niemieckim flecktarnie. Sam niedawno widziałem podróbkę M-65 w kolorze malinowo-czerwonym!


Pranie i impregnacja M-65


zczegółowe dane na temat pielęgnacji kurtki są umieszczone na metce z instrukcją. Każda oryginalna kurtka posiada takową. Generalnie można przyjąć, że kurtkę najlepiej prać w 40 stopniach, w łagodnym proszku do kolorów. Ja osobiście raczej nie włączam pralki na wirowanie, tylko po wypraniu wyciągam kurtkę z wody i wieszam na wieszaku do ubrań nad wanną i zostawiam do obcieknięcia i wyschnięcia. Ale myślę, że normalny tryb prania bawełny z wirowaniem nie powinien kurtce zaszkodzić. Pamiętać należy, że w pierwszym przypadku nie należy kurtki wyżymać ani wykręcać.

Wieszak, na którym rozwieszamy kurtkę powinien nie mieć elementów metalowych, które mogłyby mieć kontakt z kurtką i zostawić ślady korozji. Najlepsze moim zdaniem są wieszaki plastikowe.

Kolejna sprawa: po wyschnięciu, dla bezpieczeństwa, lepiej kurtki NIE PRASOWAĆ! Zawarty w materiale nylon może się stopić, zostawiając nieusuwalne lśniące ślady. Ja swoich kurtek nie dotykam nigdy żelazkiem. NYCO ma tę magiczną właściwość, że choćby nie wiadomo jak pomięta była kurtka po wyschnięciu, to po jakimś czasie normalnego noszenia, materiał sam się rozprostowuje i wygładza.

Kurtka M-65 fabrycznie jest zaimpregnowana fabrycznie specyfikiem o nazwie Quarpel, wymyślonym przez kwatermistrzostwo US Army jeszcze w latach 60-tych. Impregnat ten od nowości wytrzymuje około 15 prań i zapewnia dość dobrą odporność na chłonięcie wody przez materiał. Należy pamiętać, że M-65 to nie kurtka przeciwdeszczowa i przy silnej ulewie nie ma siły - po jakimś czasie puści wodę. Impregnat po prostu spowolni ten proces, chociaż przy lżejszych deszczach potrafi dać sobie radę bardzo dobrze.

Po jakimś czasie, po wielu praniach impregnat jednak traci swoje właściwości i kurtka chłonie wodę bardzo łatwo. Można się wtedy ratować dostępnymi na rynku środkami. Odpowiednim i w miarę dostępnym na polskim rynku środkiem jest Nikwax Cotton Proof. Służy on do impregnacji ubiorów z bawełny oraz z materiałów zawierających bawełnę, jak NYCO czy Polycotton. Z doświadczeń własnych mogę potwierdzić, ze właściwie zastosowany, przynosi niezłe efekty. Nie zrobi nam z kurtki Gore-Texu, ale znacznie ograniczy chłonięcie wody przez kurtkę i przyspieszy schnięcie.

Podobno dobre efekty daje też Kiwi Camp Dry.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.airsoftkrosno.fora.pl Strona Główna -> Mundur i Oporządzenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach